Bun venit pe site-ul Primariei Vălișoara!

REMEMBER EVENIMENTUL ”VĂLIȘOARA TRADIȚIONALĂ”

30 august 2021

Evenimentul „VĂLIȘOARA TRADIȚIONALĂ” – Ediția I, care s-a desfășurat în data de 28.08.2021 la Căminul Cultural Vălișoara, ne-a dat prilejul să petrecem câteva ore într-o lume parcă pierdută, o lume plină de culoare, gust și măiestrie.
Cultura și tradiția reprezentate prin obiceiuri, meșteșuguri, vechi rețete culinare, etc. vor rămâne mereu cartea de vizită a unei comunități. Ține doar de noi să transmitem generațiilor următoare adevăratele valori ale neamului, conservate cel mai mult în satele și sufletele oamenilor de la țară.
Ne-am bucurat că am avut ocazia ca în cadrul acestui eveniment să punem în valoare ceea ce avem în comunitatea noastră de preț, straie și obiecte populare, meșteșuguri, vechi rețete culinare dar în principal oameni ai locului, cu suflet mare, harnici, pricepuți și frumoși.
Ne exprimăm mulțumirile și recunoștința pentru toți cei cu care am colaborat pentru reușita acestui eveniment, pentru tinerii care ne-au arătat priceperea și cunoștințele pentru sculptură și pictură dar și față de tinerii dornici să învețe, prezenți împreună cu dascălii lor, pentru doamnele care ne-au arătat măiestria cu care creează adevărate povești pe pânză, pentru olarul care din lut creează minunății și nu în ultimul rând tuturor celor care au adus în cadrul evenimentului, prin produse atent pregătite, gustul copilăriei. Am avut ocazia să gustăm pâinea coaptă pe vatră, plăcinte cu brânză și măr, cornulețe, cozonac și prăjituri făcute după vechi rețete, toate aceste bunătăți fiind făcute de gospodine pricepute din comunitatea noastră și am degustat produse locale: miere de albine, țuică, virșli, zacuscă, dulcețuri, siropuri.
De asemeni, mulțumesc invitaților care au fost prezenți, domnilor și doamnelor consilieri, consătenilor noștri care au dat curs invitației precum și firmelor care ne-au sponsorizat.
Cu stimă și multe mulțumiri tuturor, Camelia Bedea – primar și colectivul Primăriei Comunei Vălișoara.

Last modified: 15 septembrie 2021

Comments are closed.

Acest site foloseşte cookies. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close